Prvi istorijski podaci govore da je ovo naselje Stari Slankamen bilo naseljeno još u antičko vreme. Burnu istoriju ovog područja tokom vekova su ispisali Skordisci, Rimljani, Huni, Ostrogoti, Gepidi, Vizantinci, Avari, Bugari, Turci i na kraju Srbi.

Otuda veliki broj kulturno-istorijskih spomenika i arheoloških lokaliteta koji čine da ovo naselje bude potpuno drugačije od ostalih.
Pored spomenika Slankamenačkoj bici, lokaliteta Gradina, izvora lekovite vode „Slankača“, Lesnog profila jedinstvenog u Evropi, Stari Slankamen krasi crkva Svetog Nikole koja se ubraja među najstarije crkve sagrađene u stilu srednjovekovnih tradicija i kao uzor joj je verovatno poslužila crkva manastira Ravanice, zadužbina kneza Lazara.
Crkvu Svetog Nikole u Starom Slankamenu je 1468. godine prema predanju podigao despot Vuk Grgurević, u narodu poznat kao Zmaj Ognjeni Vuk i ona predstavlja spomenik kulture od izuzetnog značaja.

Prvi put se pominje 1501. godine u zapisu četvorojevanđelja Pivskog manastira. Tokom vremena, crkva je pretrpela veće izmene. Svoj sadašnji izgled dobila je u 18. veku, posle mnogobrojnih obnova.

To je najstarija crkva u Fruškogorju i jedna od najstarijih u Sremu. Iako je dograđivana i doterivana i danas predstavlja veliku kulturnu i istorijsku vrednost koja se ogleda u tome što predstavlja obrazac prema kome su građene crkve u Sremu, među kojima je najpoznatija manastirska crkva Krušedola.

Please follow and like us:
Pin Share
Podelite sa prijateljima: