Na inicijativu predsednika opštine Stara Pazova, Đorđa Radinovića usvojena je Inicijativa da ova Sremska opština dobije status grada. Dobijanjem statusa grada, viši stepen upravljanja dobile bi institucije od javnog značaja, poput policije i suda, a brojna odeljenja institucija dobila bi status filijala, čime bi se podigao kvalitet njihovih usluga ka građanima. Status grada omogućio bi stvaranje gradskih opština, a za građane bi to značilo, lakše rešavanje brojnih administrativnih problema, pre svega efikasnije dolaženje do neophodne lične i druge dokumentacije, koju
bi lakše i brže dobijali u svojim gradskim opštinama. Geografski položaj opštine svakako ide u korist inicijativi za dobijanje statusa grada, koju je pokrenuo prvi čovek staropazovačke opštine, kao i odlična saobraćajna komunikacija (izlaz na međunarodni autoput E-75 i E-70). Nakon usvajanja inicijative od strane lokalnog parlamenta, sledi upućivanje iste potkrepljene argumentima, republičkoj Vladi i Parlamentu. Očekivanja su da će procedura za konačno proglašenje statusa grada zahtevati izvestan period vremena, a plan lokalne samouprave je da za to vreme realizuje nekoliko kapitalnih projekata, čime bi sa, do sada, izvršenim infrastrukturnim investicijama, i na terenu opravdala novu teritorijalnu organizaciju. Status grada opštini Stara Pazova omogućio bi još bolju buduću saradnju sa razvijenim evropskim gradovima i zajednički rad na projektima, koji se finansiraju iz sredstava Evropske unije, zatim ostvario bi se veći priliv sredstava iz republičkog budžeta, unapredilo bi se funkcionisanje lokalne samouprave koja bi kroz gradske opštine bila dostupnija građanima, a takođe stvorili bi se preduslovi za izgradnju savremene bolnice i univerziteta.