Smešten na lesnoj zaravni na nadmorskoj visini od 139 metara a 15 kilometara istočno od Inđije nalazi se Novi Slankamen, treće po broju stanovnika naselje inđijske opštine.

Kako meštani kažu, a veliki broj njih se nakon rata doselio iz Hrvatske, svako se snašao kako je znao i umeo.

Na sreću dobar poljoprivredni kraj im je dao mogućnost da od komada zemlje prehrane svoje porodice i razviju sopstveni biznis.

Selo koje broji nešto više od tri hiljade stanovnika bavi se u najvećem broju voćarstvom te je najpoznatiji slankamenački brend jabuka.

Tokom jedne godine proizvede čak 100.000 tona ovog voća, ne čudi što svaka treća kuća u ovom sremskom selu ima voćnjake.

Naravno, pored jabuka slankamenčani proizvode nektarine, kajsije i šljive, a samo podnožje Fruške gore idealno je za podizanje novih zasada vinograda.

S obzirom da je svaka grana poljoprivrede zastupljena oni koji ne podižu voćnjake okrenuli su se ratarstvu, povrtarstvu, stočarstvu i uzgoju duvana.

Ovo selo specifično je i po tome što u njemu rade dve zemljoradničke zadruge: ZZ„Voćar“ i ZZ „Slankamenka“, a obe poseduju velike hladnjače za skladištenje voća.

U centru naselja nalaze sve dve crkve – srpska pravoslavna crkva Svetog Preobraženja i Rimokatolička crkva Svetog Mihajla Arhanđela.

Kada je reč o manifestacijama, Slankamen obeleževa slavu Preobraženje 19. avgusta i takođe je čuven po manifestaciji “Dani breskve” koja tradicionalno okuplja veliki broj kulturno-umetničkih društava iz regiona.

Poznata zimska manifestacija je “Šakalijada” koja se održava početkom februara, kada lovci iz zemlje i država u regionu odlaze u lov na šakala, nakon čega sledi proslava uz svečani ručak i kulturno-umetnički program.

U Novom Slankamenu funkcionišu dva kulturno-umetnička društva – Hrvatsko kulturno prosvjetno društvo „Stjepan Radić“ osnovano 1902. godine i KUD „Đorđe Natošević“.

I Osnovna škola u Novom Slankamenu nosi naziv “Dr Đorđa Natoševića”.

Please follow and like us:
Pin Share
Podelite sa prijateljima: