
Mandatar za sastav nove Vlade Republike Srbije Đuro Macut ocenio je da je Srbija umorna od podela i blokada i poručio da slogu treba graditi dijalogom, tolerancijom, radom i izgradnjom sistema vrednosti koji svi građani moraju da uvažavaju sa ozbiljnošću i odlučnošću.
Macut je, predstavljajući u Skupštini Srbije program buduće vlade, pozvao na hitan dijalog sve činioce u visokom školstvu, uključujući i sve rektore, prorektore, dekane i studente, kako bi se kroz dijalog pronašla prihvatljiva rešenja i omogućio nastavak univerzitetskog rada u Srbiji.
Stanje kakvo sada imamo direktna je pretnja po opstanak naših univerziteta i ono mora da se prekine. Ovo je moj lični stav i tražim vašu podršku da to bude od danas stav države, da institucije sistema funkcionišu i da niko ne sme da uzurpira prava drugih zarad političkih ili bilo kojih drugih interesa, rekao je on.
Prema njegovim rečima, funkcionisanje univerziteta treba da bude u skladu sa potrebama savremenog društva i na korist široj društvenoj zajednici, pri čemu će država da omogući jednaka prava svima.
Macut je istakao i da se obrazovanje u Srbiji mora reformisati i da je to prvenstveno neophodno zbog toga što su ključni činioci obrazovanja učenici i studenti.
Prema njegovim rečima, osnovne i srednje škole moraju da se vrate svojoj misiji obrazovanja, ali i vaspitanja dece, a nastavni kadar takođe mora biti svestan svoje osnovne misije i biti ga dostojan.
Njihova odgovornost prema društvu je ogromna, a resurs kojim upravljaju i koji obrazuju su naša deca. Samim tim, odgovornost za funkcionisanje ovog sistema mora da bude naglašena, rekao je on.
Macut je dodao da je kao univerzitetski profesor, prošavši sva univerzitetska zvanja, veoma dobro upućen u prednosti i nedostatke našeg obrazovnog sistema.
Reforma obrazovanja mora podrazumevati uvođenje reda na tom polju, rekao je on, dodavši da u tom smislu podržava stav u pogledu redefinisanja Zakona o udžbenicima.
Ta reforma svakako će obuhvatiti kako polje obrazovanja, tako i polje nauke. Došlo je vreme da naši građani vide rezultate od primenjene nauke i da one projekte koje finansira država konačno vidimo u punoj primeni u našoj državi na korist svih naših građana, naveo je mandatar.
On je ukazao na to da harmonizacija obrazovanja, što će biti ključni prioritet nove vlade, nije samo tehnički zahtev, već da podrazumeva integraciju njegovih različitih aspekata, sinergiju sa naukom i zahteva širok spektar promena, koje će obuhvatiti sve segmente sistema obrazovanja, od predškolskog do visokog.
Mandatar je najavio i da će predložiti formiranje saveta pri Vladi Srbije koji bi koordinirao i vodio politiku afirmisanja mladih talenata.
On je rekao da će zahtevati od članova Vlade da što više budu sa narodom, a da će se sednice Vlade, sastanci i druge aktivnosti održavati na mestima gde je to najcelishodnije za rešavanje životnih problema naših građana, a ne samo u Beogradu.
Macut je poručio da će jedan od najvećih izazova nove vlade biti odbrana našeg suvereniteta i teritorijalnog integriteta na Kosovu i Metohiji.
Nećemo odustati od posebnih mera koje su uvedene kako bi svi naši građani u južnoj pokrajini redovno primali plate i penzije i ostvarivali svoja prava, naročito na obrazovanje, socijalnu pomoć i zdravstvenu zaštitu, naglasio je on.
Mandatar je poručio da očuvanje naše južne pokrajine u sastavu Srbije jeste naša ustavna obaveza, ali i naš zavet.
On je rekao da je od izuzetne važnosti da se složimo i u jedinstvenoj odbrani Kosova i Metohije i da to bude onaj najmanji zajednički sadržilac oko kojeg moramo da se okupimo na političkoj i društvenoj sceni.
Macut je naglasio da je strateški cilj da Srbija postane lider digitalne ekonomije i poručio da je razvoj nauke temelj za brz napredak zemlje.
Srbija mora podržavati inovacije, naveo je mandatar i dodao da je razvojem elektronske uprave olakšan život građana, a da se sada radi na digitalizaciji zdravstva.
Svi informacioni sistemi u zdravstvu biće smešteni u Data centru. Radićemo na razvoju BIO4 kampusa i na proširenju Data centra u Kragujevcu, istakao je on.
Kada je u pitanju ekonomija, Macut je najavio da će glavni prioritet nove vlade ostati održavanje makroekonomske stabilnosti i ostvarivanje uslova za dinamičan i održivi ekonomski razvoj.
Taj cilj se, kako je naglasio, ostvaruje kroz strateška javna ulaganja u infrastrukturu, modernizaciju industrije, tranziciju ka održivoj ekonomiji i razvoj sektora sa visokom dodatnom vrednošću, poput IKT-a.
On je ukazao na to da će dodatni prioritet biti dalje smanjenje nezaposlenosti kroz kreiranje novih radnih mesta u visokotehnološkim sektorima i realizaciju velikih infrastrukturnih industrijskih projekata.
Prema njegovim rečima, plan „Skok u budućnost – Srbija 2027ˮ predstavlja centralni razvojni okvir u narednim godinama sa ulaganjem od 17,8 milijardi evra.
Mandatar je istakao da će rast životnog standarda građana biti podržan kroz povećanje plata u javnom sektoru i obrazovanju, kao i kroz usklađeno povećanje penzija u okviru fiskalnih pravila.
On je napomenuo da je važan cilj Vlade Srbije kontinuirano unapređenje kreditnog rejtinga.
Macut je, kada je reč o energetici, poručio da planovi obuhvataju restrukturiranje javnih energetskih kompanija, podsticanje obnovljivih izvora energije, povećanje energetske efikasnosti i adaptaciju na evropske, klimatske i trgovinske mehanizme.
On je naglasio da će politika u oblasti poljoprivrede i prehrambene industrije ostati usmerena na stabilnost i sigurnost proizvodnje hrane, podizanje konkurentnosti domaćih proizvođača, digitalnu i tehnološku transformaciju tog sektora, kao i na odgovor na klimatske izazove.
Takođe, mandatar je naglasio da Srbija ostaje posvećena evropskim integracijama i jačanju regionalne saradnje.
Macut je najavio da se planira usvajanje prostornog plana Republike Srbije, kao najvišeg planskog dokumenta, i sveobuhvatna reforma zakonskog okvira u oblastima građevine i saobraćajne infrastrukture.
On je podsetio na to da su trenutno u toku projekti izgradnje pet auto-puteva: Preljina–Požega, Beograd – Zrenjanin – Novi Sad, Beograd–Sarajevo, Sremska Rača – Kuzmin i Moravski koridor Pojate–Preljina.
Mandatar je najavio da će u narednom periodu biti nastavljeno sprovođenje sveobuhvatne reforme pravosudnog sistema, zasnovane na ustavnom poretku, evropskim vrednostima i potrebama našeg društva.
U oblasti zdravstva, kako je istakao, biće nastavljeno rešavanje pitanja lista čekanja, ulaganje u zdravstvenu infrastrukturu i promocija preventivnih pregleda i skrining programa, ali i zapošljavanje zdravstvenih radnika iz dijaspore.
Macut je poručio da će buduća vlada biti čvrsto opredeljena za nultu toleranciju prema kriminalu i korupciji i da u toj borbi neće biti zaštićenih ni po kojem osnovu.
On je naveo da je zaštita životne sredine prioritet Vlade Srbije i najavio da će izgradnja ili rekonstrukcija postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda obuhvatiti sedam gradova i opština, čime će se obezbediti kapacitet za više od 460.000 stanovnika.
On je poručio i da opredeljenje Srbije kao vojno-neutralne zemlje u uslovima složene geopolitičke situacije u svetu zahteva da se nastavi stvaranje uslova za stabilno funkcionisanje, efikasno upravljanje, održivost, razvoj i unapređenje sposobnosti Vojske Srbije.
Prema njegovim rečima, ključni zadaci nove vlade biće sistemska briga države o porodici, razvojna populaciona politika, kao i jačanje demografske otpornosti stanovništva.
Država će izgraditi nacionalnu strategiju za porodicu i demografiju od 2025. do 2035. godine i taj dokument će biti prva sveobuhvatna državna strategija, koja definiše ciljeve, mere i institucije za zaštitu porodice i demografsku obnovu, ukazao je mandatar.
Macut je poručio da će Srbija nastaviti da gradi socijalno odgovorno društvo, gde svaki građanin ima pristup pravima, podršku i sigurnost, koju država može da pruži.
Mandatar je najavio da će buduća vlada nastaviti da neguje posebne veze sa Republikom Srpskom i pomaže svoj narod u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Severnoj Makedoniji kako bi bili njihovi punopravni građani dok istovremeno osećaju podršku iz svoje matice.
Buduća vlada, kako je rekao, nastaviće da poštuje osnovna ljudska prava, prava svakog pojedinca, kao i da uvažava različitosti i garantuje jednaka prava za sve svoje građane.
Mandatar za sastav nove Vlade Republike Srbije Đuro Macut predložio je sastav svog kabineta:
za prvog potpredsednika Vlade i ministra finansija predložen je Siniša Mali,
za potpredsednika Vlade i ministra unutrašnjih poslova Ivica Dačić,
za potpredsednika Vlade i ministra privrede Adrijana Mesarović.
za ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Dragan Glamočić,
za ministra zaštite životne sredine Sara Pavkov,
za ministra građevinarstva, saobraćaja i infastrukture Aleksandra Sofronijević,
za ministra rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović,
za ministra unutrašnje i spoljne trgovine Jagoda Lazarević,
za ministra pravde Nenad Vujić,
za ministra državne uprave i lokalne samouprave Snežana Paunović,
za ministra za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Demo Beriša,
za ministra odbrane Bratislav Gašić,
za ministra spoljnih poslova Marko Đurić,
za ministra za evropske integracije Nemanja Starović,
za ministra prosvete Dejan Vuk Stanković,
za ministra zdravlja Zlatibor Lončar,
za ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Milica Đurđević Stamenkovski,
za ministra za brigu o porodici i demografiju Jelena Žarić Kovačević,
za ministra sporta Zoran Gajić,
za ministra kulture Nikola Selaković,
za ministra za brigu o selu Milan Krkobabić.
za ministra nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Bela Balint,
za ministra turizma i omladine Husein Memić,
za ministra informisanja i telekomunikacija Boris Bratina,
za ministra za javna ulaganja Darko Glišić.
za ministre bez portfelja predloženi su Novica Tončev, Đorđe Milićević, Usame Zukorlić, Nenad Popović i Tatjana Macura.
Izvor i foto: Vlada Srbije