
Inđijsko selo Krčedin je smešteno na fruškogorskoj lesnoj zaravni, a od mnogih sremskih sela se izdvaja zbog istorije koja seže daleko u prošlost. Selo broji oko 3.000 stanovnika i jedno je od najnaseljenijih mesta inđijske opštine. Ima prelepu dunavsku obalu i čuvenu „Krčedinsku adu“.
KRČEDIN NEKAD
Za ovo naselje se smatra da je bilo postojbina Kelta još u neolitsko doba, a brojna arheloška nalazišta i lokaliteti svedoče o tome. Ogromna keltsko -rimska građevina postojala je u Krčedinu i očuvana sve do 17. veka.
O visokom stepenu keltske političke organizacije svedoči podatak da od sredine 2. veka pre naše ere Kelti kontinuirano kuju novac u kovnici na lokalitetu Vis kod današnjeg Krčedina.
Оvo selo je bilo značajna tačka na evropskoj mapi, kako u doba Turaka tako i kasnije pod vlašću Habzburške monarhije.
Prema istorijskim podacima, selo Krčedin se nalazilo na Carigradskom drumu od Beograda do Budima, a Jovan Cvijić ga je nazivao glavna arterija Evrope jer su ovim drumom prolazili karavani.
U vreme Vojne granice selo se nazivalo Šanac, jer je bilo ušančeno.
U tursko doba imalo je 27 domaćinstava, a to je bilo veliko mesto i moglo se porediti sa Zemunom. Imalo je bolji status nego Zemun i Vukovar, zapravo povlašćen, u funkciji čuvanja puta od Carigrada, preko Beograda do Budima.
Polovinom 19. veka Krčedin su počeli da naseljavaju Nemci. Kasnije su oni činili polovinu stanovništva. Nemci su uveli inovacije u poljoprivrednoj proizvodnji, kao sejanje na brazde, prve parne mašine, ciglane, pa je i selo oživelo.
KRČEDIN DANAS:
Krčedin je danas veoma interesantno naselje izuzetno privlačno za turiste. Jedno od najlepših mesta na Dunavu koje pripada inđijskoj opštini jeste Krčedinska ada.
Nalazi se na prostoru koviljsko-petrovaradinskog rita u rukavcu koji se proteže preko puta Krčedina , na površini od oko devet kvadratnih kilometara i obalom dugačkom oko deset kilometara.
Ostrvo koje je pod zaštitom države sadrži velike površine sa šumskim kompleksom kanadske topole, brojne rukavce i bare i predstavlja pravi raj za avanturiste i ljubitelje prirode.
Nekoliko stotina konja, podolskih goveda, balkanskih magaraca, mangulica i drugih životinja slobodno šetaju ostrvom.
Krčedinska ada je ne samo rezervat prirode, već i izvor života za stočare koji naseljavaju levu i desnu obalu Dunava, pa tako prebacuju svoju stoku kako bi je uzgajali na što prirodniji način.
Adu u toku leta posećuju i neke divlje životinje koje dođu kopnom ili preplivaju na ostrvo, tako da je moguće pronaći šakale, divlje svinje, jelene i divlje patke. Pored toga priobalje ade je jedno od najvećih mrestilišta šarana u Evropi, jer voda koja poplavi priobalje i rukavce stvara idealnu sredinu za polaganje ikre.
Izuzev šarana ovde se mogu naći i štuke i babuške. Iako posete Krčedinskoj adi nisu učestale, Turistička organizacija opštine Inđija nekoliko puta u toku godine organizuje promo ture i foto-safari kako bi na najlepši način predstavili javnosti ovaj netaknuti rezervat prirode.
NA KULTURNOJ MAPI SVETA
Najčuvenija manifestacija po kojoj je Krčedin postao na daleko čuven i u svetu, jeste Međunarodna umetnička kolonija koja se svake godine u julu organizuje u domu porodice Jakšić iz Krčedina.
Kolonija se održava pod pokroviteljstvom opštine Inđija, Pokrajinskog sekretarijata za kulturu i informisanje, Predstavništva Republike Srpske u Srbiji i Ministarstva spoljnih poslova Srbije, a u organizaciji udruženja „Moj Srem“ iz Krčedina i Umetničke grupe „Arte“.