ISTORIJAT OSNOVNE ŠKOLE PETAR KOČIĆ U INĐIJI
Najstarijih podataka, koji sežu u prošlost o školi u Inđiji, veoma je malo. Nalazimo ih u zapisima paroha Radoslava Markovića koji kaže da je škola osnovana oko 1782. godine.
Međutim, u knjizi „Stari srpski zapisi i natpisi u Vojvodini“ Petra Momirovića navodi se da se iz pregleda crkvenih računa 1758. godine vidi da su inđijski Srbi već tada pomišljali na otvaranje škole i izdvajali novac za to. Do toga nije došlo ni te, a ni sledeće 1759. godine.
Godine 1762. prilikom nove vizitacije crkve, zapis o školi glasio je: „Školi i magistra imjejut dobro truditsja“. Iz ovoga se može zaključiti da je škola osnovana oko 1760. godine, što bi značilo da škola postoji 250 godina.
Vratićemo se na podatke Radoslava Markovića koji kaže da se do 1849. godine u školi promenilo 17 učitelja. Prvi učitelj koji se spominje bio je Isak Arsenijević (Adamović). Stara škola nalazila se preko puta sadašnje zgrade. Bila je to mala kuća koja je imala dve sobe, u jednoj je bila škola, a u drugoj učiteljev stan. U to vreme škola se zvala Srpska škola.
Ova kuća je 1847. godine porušena, i nazidana je škola u kojoj se i danas nalazi radionica za praksu Tehničke škole. U to vreme ulaz u školu bio je sa ulice iz oba pravca, sa desetak stepenika.
Ulazilo se u predvorje iz kojega su na svaku stranu vodila vrata u učionice i hodnik se nalazio na sredini. U svakoj učionici bila su po dva razreda. U jednoj prvi i drugi, a u drugoj treći i četvrti.
Nameštaj u učionici činile su drvene klupe sa kosinom-skamije. Školska tabla je bila crno obojena, oslonjena na nogare. Na zidu je bila okačena kraljeva slika. Nastava se izvodila pet dana nedeljno, a četvrtak je bio neradan dan. Raspust je trajao od 1. jula do 31. avgusta.
Škola je od početka bila sa jednim učiteljem, a od 1887. godine ustanovljeno je i mesto za učiteljicu. U sledećim poznatim zapisima stara Srpska škola spominje se 1926. godine.
Кada ona nije imala dovoljno učionica za povećan broj učenika, bilo je neophodno da se sazida nova školska zgrada, što je i učinjeno na mestu današnje zgrade koja je počela sa radom 11.01.1937. godine. U to vreme škola nosi ime Državna narodna škola Кralj Petar I.
Nova zgrada osvećena je na Svetog Savu 1937. godine uz učešće velikog broja građana. Svečanosti je prisustvovao i izaslanik bana Dunavske banovine, školski nadzornici, narodni poslanici, predsednik inđijske opštine Anton Diboš.
U to vreme zgrada škole je bila jedna od najlepših građevina u mestu. Pored modernih instalacija, u zgradi se nalaze učionice, stan za učitelja i velika sala. Početa je da se gradi u maju, a u novembru je završena.
1938/1939. školska zgrada menja naziv u Državna osnovna škola sa srpskohrvatskim nastavnim jezikom.
Izbijanjem Drugog svetskog rata, škola se seli u stare prostorije i dobija naziv Hrvatska pučka škola, koju su pohađali učenici i pravoslavne i katoličke veroispovesti.
U novoj školskoj zgradi počinje sa radom Građanska škola. Posle Drugog svetskog rata dolazi do porasta broja stanovnika u Inđiji, što je zahtevalo otvaranje dve osnovne škole. U školskoj zgradi tada se nalazila Prva nepotpuna državna realna gimnazija i to sve do 1949. godine. Posle tog perioda postaje Osmogodišnja škola.
Do 1960. godine nije bio običaj da se školama daju imena poznatih ljudi, jednostavno škola se u periodu od 1950. godine do 1960. godine zvala Osnovna škola broj jedan.
Iz zapisnika sa sednice Nastavničkog veća održane 18. marta 1960. saznajemo da škola dobija sadašnje ime OŠ „Petar Кočić“, na predlog tadašnjeg direktora Njagovan Milovana.
Tada je odlučeno da Dan škole bude 22. mart, dan kada je Petar Кočić održao govor na Saboru u Sarajevu gde je javno istupio protiv austro-ugarske vlasti i stao na stranu potlačenog bosanskog seljaka.
Godine 1965. školski prostor nije više dovoljan, pa je dozidana zgrada uz postojeću u pravcu zgrade opštine. Ubrzo je dograđen i deo u smeru Miletićeve ulice.
Današnji izgled škola je dobila 1971/1972. godine kada su dograđeni svi potrebni kabineti i sala za fizičko vaspitanje.
Škola u Ljukovu sazidana je, prema kazivanju meštana, 1937. godine. Na Svetog Savu 1937. godine osveštana je i otvorena za učenike. Pre toga deca su se opismenjavala u kući, koja se i danas nalazi preko puta sadašnje zgrade škole. Tada je škola imala dve učionice i stan za učitelja. U novije vreme dozidano je zabavište, kuhinja, sanitarne prostorije i digitalna učionica.
Izvor: OŠ “Petar Kočić” Inđija