U staropazovačkoj opštini postoji jedno mesto koje je veoma slično primorskim urbanim gradićima.

Pored toga što je veoma blizu glavnog grada Srbije i što je na idealnoj lokaciji ovo mesto se nalazi na podunavlju, sa prelepom prirodom i veoma razvijenim turizmom. Ovde često dolaze turisti na odmor jer gradić raspolaže obiljem luksuznih hotela.

Foto: Turistička organizacija Stara Pazova

Modernizovan gradić u srcu Srema poseduje jedne od najlepših crkava i najmodernijih školi u Srbiji. Kada je reč o privredi i modernim stambenim zgradama, ide u korak sa vremenom i gradi se neprestano.

Površina stambene zone integralnih naselja Novi Banovci, Banovci Dunav i Stari Banovci iznosi 387 ha. Mesto bogato tradicijom, istorijom, turizmom i kulturom oduševiće svakog posetioca koji kroči u ovaj grad.
Naselje je spojeno sa Starim Banovcima sa kojima čini jednu celinu, poznatu i kao Banovci, koji imaju oko 15.000 stanovnika.

Pored mesta prolazi autoput E-75 koji predstavlja glavnu vezu Novih Banovaca i Beograda, kao i vezu Novih Banovaca i Novog Sada koji je udaljen 60 km.
Kroz naselje prolazi i regionalni put koji povezuje Banovce sa Batajnicom, Zemunom, Beogradom, Ugrinovcima, Dobanovcima, Surčinom kao i regionalni put koji povezuje Banovce sa podunavskim selima Belegišom, Surdukom, Novim i Starim Slankamenom, Krčedinom, Beškom, a potom sa Sremskim Karlovcima i Novim Sadom. Takođe postoje i regionalni putevi Banovci-Nova Pazova-Šimanovci i Banovci-Stara Pazova-Inđija-Golubinci-Putinci-Ruma-Sremska Mitrovica.


Područije na kojem se nalaze Novi Banovci naseljavano je još od davnina. U centru naselja postoji rimsko arheološko nalazište Burgena.

Novi Banovci predstavljali su raskrsnicu Istoka i Zapada a i dan danas u centru mesta postoji kuća pod nazivom „Janeskina kafana“ koja je u tursko vreme služila kao konačište za sve vojnike i trgovce koji su putovali za Istanbul i Beč.

Pre Drugog svetskog rata skoro polovina stanovnika bili su Nemci, tj. Folksdojčeri. Posle završetka Drugog svetskog rata Hrvata je bilo najviše naseljenih u Novim Banovcima da bi ta slika počela da se menja 1950. godine kolonizacijom, kada Nove Banovce počinju da naseljavaju Srbi iz Dalmacije, Bosne i iz ostalih krajeva Srbije.
Mesto je počelo naglo da se razvija početkom 1980. godine kada pored Novih Banovaca niče stambeno naselje Banovci-Dunav skraćeno nazvano Kablar. Prve stambene zgrade useljene su 1985. godine. Usled većeg priliva stanovništva poslednjih petnaest godina naselje se širi velikom brzinom.

Tekst je napisan u sklopu projekta “Pazova koju volim- po meri svih građana” koji je sufinansiran je sredstvima iz budžeta opštine Stara Pazova.
Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

 

Please follow and like us:
Pin Share
Podelite sa prijateljima: